Analiza stylu uczenia się

Punkt wyjścia do sukcesów w nauce

Czy wyobrażasz sobie komputer bez systemu operacyjnego?
Nie! Ponieważ miałbyś problem z użyciem na nim nawet najlepszych programów.

Podobnie jest z naszym sposobem uczenia się.  Jeśli poznasz swój "program operacyjny" uczysz się we właściwy dla siebie sposób i osiągasz wspaniałe rezultaty.

Autorzy bestselleru Rewolucja w uczeniu powiadają, że gdyby mieli wybrać jedno posunięcie potrzebne by zmienić system szkolnictwa, to zalecenie brzmiałoby:

U każdego ucznia zidentyfikujcie dominujący sposób uczenia się i talent, a następnie zapewnijcie odpowiadający im sposób nauczania.

Czym jest indywidualny styl uczenia się?

 

Każdego ucznia można nauczyć wszystkiego – to tylko kwestia doboru odpowiednich „narzędzi nauczania” i oczywiście posiadania kompetencji w zakresie diagnostyki edukacyjnej, tj. rozpoznania stylu uczenia się ucznia.  

(cyt. Małgorzata Taraszkiewicz)      

                                                                 

Każdy z nas uczy się inaczej, w odmienny sposób przyswaja i przetwarza informacje. U niektórych dominuje prawa, u innych lewa półkula mózgu, zatem jedni myślą analitycznie, krok po kroku, inni ogarniają problem całościowo, jednym błyskiem.

Niektórzy z nas są słuchowcami, inni wzrokowcami, jeszcze inni kinestetykami czy dotykowcami. Różne okoliczności mają wpływ na to, kiedy nauka przynosi nam najlepsze efekty: temperatura, oświetlenie, pora dnia. Jedni najlepiej uczą się samemu, inni w grupie, jedni siedząc prosto przy biurku, inni leżąc wygodnie na kanapie.

Każdy z nas ma swój indywidualny styl uczenia się, choć nie każdy do końca zdaje sobie z tego sprawę. W takich okolicznościach przydatna okazuje się analiza sposobu uczenia się. Od tego powinna zaczynać się nauka; najpierw musisz wiedzieć jak się uczyć, żeby się nauczyć. Tak po prostu jest łatwiej, sprawniej, przyjemniej i szybciej. Bez zbędnych frustracji i nieporozumień.

Im wcześniej nauczysz się jak pracować w najodpowiedniejszy dla siebie sposób, tym łatwiej przejdziesz przez wszystkie szczeble edukacji.

Elementy stylu uczenia się

Style uczenia się
Copyright by Creative Learning Systems

W sumie 49 elementów składa się na całość analizy sposobu uczenia się, pogrupowanych w 6 obszarów, którym odpowiada 6 warstw piramidy.

Zaczynając od wierzchołka:

1. Dominacja prawej bądź lewej półkuli.                                                           

2. Zmysły

3. Potrzeby fizyczne

4. Otoczenie

5. Kontekst społeczny

6. Nastawienie

Co Ci daje poznanie siebie i swoich predyspozycji odnośnie uczenia się?

 

  • Dopasowujesz najlepsze metody nauki i zapewniasz sobie optymalne,  sprzyjające uczeniu się warunki.
  • Zaczynasz wreszcie uczyć się we właściwy dla siebie sposób, a Twoje szkolne rezultaty w naturalny sposób szybują w górę.
  • Odkrywasz swoje silne i słabe strony, zaczynasz rozumieć, dlaczego niektóre okoliczności i sytuacje Ci sprzyjają a inne nie. Zyskujesz więcej pewności siebie.
  • Lepiej rozumiesz siebie i innych, a to usprawnia wzajemną komunikację.  Pozwala uniknąć wielu przykrych nieporozumień z nauczycielami i rodzicami. 

Gdy uczymy się czegoś w naturalny, właściwy nam sposób, nauka przychodzi łatwo, natomiast gdy ktoś usiłuje nas uczyć w sposób, który nie pasuje do naszego stylu, jest nam trudno, czujemy się zestresowani i sfrustrowani. 

Ludzie w dowolnym wieku mogą się nauczyć dosłownie wszystkiego, jeżeli da im się możliwość zrobienia tego we własnym stylu, z wykorzystaniem mocnych stron.

(cyt. Barbara Praschnig Diversity Is Our Strength: the learning revolution in action)

Zobacz prezentację edunews.pl

Kto opracował Analizę stylu uczenia się

Creative Learning Systems to nowozelandzka firma założona przez Barbarę Prashnig, światowej sławy eksperta w dziedzinie edukacji, autorkę kilku niezwykle praktycznych książek dotyczących
sposobów uczenia się oraz ich wykorzystania w szkolnictwie.

Jej analiza sposobu uczenia się została opracowana w oparciu o wyniki badań Kena i Rity Dunn z St. Johns University w Nowym Jorku i uznana przez autorów światowego bestselleru Rewolucja w uczeniu za jedną z najlepszych i najbardziej wyczerpujących na świecie.

Analiza stylu uczenia się cieszy się popularnością na wszystkich kontynentach, w Europie znana jest w: Austrii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Turcji.

Jak określić swój indywidualny sposób uczenia się

To bardzo proste - wystarczy wykonać test. Odpowiadasz na pytania i dostajesz gotowy obraz swoich mocnych i słabych stron odnośnie uczenia się. Analiza zawiera też wskazówki; jak poprawić proces nauki i dostosować go do swoich mocnych stron. 

Rekomenduję za autorami książki "Rewolucja w uczeniu" narzędzie nowozelandzkiej firmy Creative Learning Systems Lt. 

Analiza ma postać testu składającego się z kilkudziesięciu pytań, w którym nie ma złych i dobrych odpowiedzi. Test jest dostępny on-line.

Wypełniony test jest analizowany w Creative Learning Systems, a wynik ma formę indywidualnego raportu na który składają się: wykresy pokazujące predyspozycje bądź ich brak w poszczególnych obszarach, opisy, wyjaśnienia i co najważniejsze zalecenia co do najefektywniejszego sposobu uczenia się.  

 

Jak nabyć analizę stylu uczenia się

Analiza stylu uczenia się jest dostępna w polskiej wersji językowej dla uczniów w wieku 13-19 lat.

Ma postać testu, który wykonujesz on-line. Po udzieleniu odpowiedzi otrzymujesz pełny raport dotyczący Twoich predyspozycji odnośnie uczenia się.

 

Jakiego rzędu inwestycją jest analiza stylu uczenia się?

67 zł

Zamówienie możesz złożyć pod adresem sekretariat@edu-you.pl 

Po zaksięgowaniu Twojej płatności na koncie Edu & You

42 1950 0001 2006 0395 1594 0002  

otrzymasz dostęp do testu, a po jego wykonaniu indywidualny raport, dzięki któremu zwiększysz swoją moc uczenia się i zapamiętywania.

 

Zobacz wersję demonstracyjną indywidualnego raportu.

 A jeśli jesteś rodzicem obejrzyj ten krótki film